v Paide Talioun F roheline aedÕunapuu konteineristiku hind 20,00 - 22,00 €

Malus domestica 'Paide Taliõun'

TALISORT
Valmimise- ja korjamise aeg: koristada septembri keskel, mitte lasta üle valmida

Vili: vili keskmise suurusega, lameümmargune, pisut ebasümmeetriline. Põhivärvus rohekaskollane, suuremal osal vilja pinnast punase triibulise kattevärvusega. Viljaliha kollakasvalge, peeneteraline, magushapu. Ülevalminult muutub muredamaks ja jahusemaks. Keskpärase maitsega.

Saagikus: saagikus keskmine. hilise viljakandvusega, kuid siis kannab pea-aegu igal aastal. Saagikus kuni 300 kg puult.

Säilivus, kasutamine: lauaõun, tarbimisaeg novembrist maini. Hinnatud talveõun, mis säilib kevadeni eeldusel, et teda ei lasta üle valmida ja koristatakse septembri I kümnepäevakul. Süüa sünnib novembrist alates. Sobivad ka mahlaks ning kuivatamiseks, aga mitte kompotiks.

Puu kasvuomadused: tugevakasvuline, ümara võraga.

Nõuded kasvukohale: eelistab kasvada heal mullal, aga kasvab rahuldavalt isegi raskel ja liialt märjal mullal, kus teised sordid ei edene. Liivasel pinnasel ei taha kasvada.

Talve- ja haiguskindlus: talvekindel. Viljad nakatuvad kärntõppe keskmisel määral, mistõttu viljad varisevad enne valmimist

Parimad tolmuandjad: isesteriilne, tolmu annavad "Tartu roosõun", "Antoonovka", "Liivi sibulõun".

Hooldus: puud tuleb nii harvendada kui ka kärpida (nagu "Suisleppa"), kuna on jõulise kasvuga. Loe lisaks 'Õunapuude õige istutamine' ja 'Viljapuude pritsimine ja hooldamine'